zdrowszy kleszcze choroba

Sposoby na kleszcze – środki i specyfiki

Kleszcze to jedne z groźniejszych pasożytów jakie mogą nas zaatakować. Na szczęście wskazać można wiele środków, które pomogą nam się przed nimi chronić.

Warto się zaopatrzyć w taki specyfik i przed każdą wycieczką dokładnie rozprowadzić go na całej powierzchni ciała – nawet tam, gdzie uważamy, że kleszcze nie będą miały dostępu. Pasożyt potrafi przez godziny wędrować po nosicielu szukając odpowiedniego miejsca na wgryzienie się. Po powrocie do domu ubrania koniecznie należy od razu wstawić do pralki, a my zróbmy sobie orzeźwiający prysznic lub kąpiel, dokładnie oglądając nasze ciało, czy przypadkiem nie zagościł na nas nieproszony gość.

Mimo wszystko nie są to metody, które dadzą stuprocentową pewność ochrony przed kleszczami

W miastach również można złapać pasożyta, nie tylko w parku, ale mogą czyhać na żywiciela nawet na krzaku przy ruchliwej drodze. Gdy zostaniemy ugryzieni, trzeba się jak najszybciej kleszcza pozbyć.

Więcej na: https://zdrowszy.pl

Można zrobić to samemu za pomocą pęsety lub specjalnych widełek. Możemy również pojechać na ostry dyżur do szpitala lub przychodni. Pozbycie się kleszcza nie musi oznaczać końca przygody z nim związanej. Przez następny miesiąc musimy dokładnie obserwować swoje ciało i reakcje pod kątem gorączki, wysypki, problemów z układem pokarmowym lub oddechowym, gdyż mogliśmy otrzymać „w spadku” chorobę. Przy jakichkolwiek podejrzeniach, nie zwlekajmy z konsultacją lekarską!

Opublikowano